Європа і Україна пожинають тяжкі плоди “газової війни”

Європа і Україна пожинають гіркі плоди «газової війни», що у черговий раз довела, як визнають навіть в Польщі, силу Кремля. Одночасно це завдало удару по самих основах Євросоюзу. Країни Східної Європи у результаті наплювали на ключові положення ЄС, включаючи відновлення АЕС «радянського типу», закриття яких було обов’язковою умовою для їх вступу в організацію. Їх чекають суворі санкції. Але найтяжчі наслідки підстерігають Україну.
Газова війна« між Росією і Україною зміцнила Кремль і у черговий раз показала залежність Європи від Москви. Якщо ми могли »почекати«, то Євросоюз, що замерзає в умовах двадцятиградусного морозу, довго чекати не міг і був вимушений піти на російські умови і натиснути на Київ для відновлення транзиту »блакитного палива« на російських умовах.

Перемогу Росії і ганебний програш України, що зазіхнула на чуже добро і заморозила нормальних платників податків, визнають навіть в Польщі. Так, польське видання Dziennik пише: «перспективи європейської інтеграції для нашого сусіда(України) перекреслені. За останні два десятиліття, незважаючи на заклики Києва, Брюссель завжди уникав відповідей, що зобов’язують до чого-небудь, на цю тему. Сьогодні уперше ЄС ясно визначив своє негативне відношення.

Ослаблений економічною кризою Брюссель не хоче включатися в подальше розширення на схід. І тим більше в нинішньому, вже численному і різнорідному, складі. ЄС стає все менш керованою організацією. Як і 20 років тому Україна залишається країною страшно бідною корупцією і склоками політиків, що роздирається. Брюссель просто не в змозі підтягнути її до норм Заходу«.

Що стосується російсько-українських відносин, то вони надовго залишаться зіпсованими. Тим паче, що доки про відновлення газових постачань з Росії самій Україні і мові не йде. В умовах ринкової економіки і після участі України(постачаннями військової техніки, контингенту військ ППО і «добровольців») в Серпневій війні в Південній Осетії на стороні Грузії пільгової ціни на газ Києву чекати не варто. В даному випадку згадується самурайське прислів’я: що «кусає годуючу руку та лиже чобіт», що штовхає його. Германські аналітики передбачають продовження «цінової війни» між Росією і Україною. У перспективі це може прискорити процес розпаду країни.

В той же час «газова війна» завдала потужного удару по єдності самого Євросоюзу. Новоявлені його члени з числа країн Східної Європи, особливо постраждалі від незвичних для європейських ландшафтів морозів, відкрито кинули виклик екологічної безпеки Євросоюзу, про яку там так печуться.

Нагадаємо, що одним з найважливіших напрямів в політиці ЄС з самого дня його основи в 1992 році стало впровадження альтернативних джерел енергії. І в договорі про вступ в Євросоюз країн Східної Європи, підписаний в квітні 2003 року, прямо вказувалося, що країни-новачки зобов’язані виводити з експлуатації реактори «чорнобильського типу». Особливо «лютувала» по цій частині Австрія, що законсервувала свою АЕС в Цвентендорфе, і що вимагала цього ж від своїх сусідів.

Рішення було багато в чому популістським: залежність від атомної енергетики усіх цих країн була занадто великою. Але представники партій «зелених» в провідних країнах ЄС були настільки сильні, що до них довелося прислухатися. Правда, у результаті це обернулося ще більшою залежністю від постачань російського газу якраз через територію України. Так що вийшло, як в приказці: за що боролися, на те і напоролися.

На території нових країн-членів ЄС розташовані 9 атомних станцій. Рекордсменами є Чехія і Словаччина, в кожній з яких розташовані по дві АЕС(«Темелин» і «Дуковани» в Чехії, «Богунице» і «Моховце» в Словаччині). Інші держави мають по одній атомній станції: Литва – Ігналінську АЕС, Угорщина – «Пакш», Болгарія – «Козлодуй», Румунія – «Чернавода», Словенія – «Кршко». Латвія і Естонія занадто малі, а Польща не стала будувати АЕС із-за багатих запасів вугілля. Правда, за це Єврокомісія також влаштувала полякам «прочухан», оскільки вугілля псує довкілля.

У такій точці зору є свій резон, адже нештатні ситуації на АЕС «Темелин» і «Кршко» вже повергали увесь континент в паніку. Але, з іншого боку, газова криза змусила переглянути прийняте раніше рішення. Польща, Естонія, а також прагнуча в ЄС Хорватія заявили про бажання все-таки побудувати свої атомні реактори. А прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фицо дав зрозуміти, що вимушений буде відкрити один з реакторів АЕС «Богунице», незважаючи на заборону Єврокомісії робити це.

Нинішній газовий конфлікт привів до криз політичних основ ЄС. Звичайно, можна виписати Словаччині штраф в сотні мільйонів євро і змусити її примусово зупинити АЕС. Але що натомість? Печки-буржуйки і мільйони людей, стукаючих зубами від холоду? Міркувати про екологію і боротися за неї – справа хороша. Тільки з водою частенько випліскують дитину. Не виключено, що і Австрії доведеться розконсервувати і запустити АЕС «Цвентендорф». А інакше гірськолижні курорти, палаци Відня, штаб-квартири ОБСЄ, ОПЕК і МАГАТЕ і рідний будинок Моцарта в Зальцбурге опалювати буде нічим.

Втім, якщо все піде гладко і російський газ почне потрапляти європейським споживачам, то у цих країн не виникне потреби йти упоперек засадничих правил Євросоюзу. Проте ніхто не може дати гарантії, що Україна, що вже двічі відкрито крала куплений європейцями газ, не повторить цього знову. А раз так, то над енергетичною і одночасно екологічною безпекою Європи продовжуватиме висіти український «дамокловий меч».

Який же вихід з цієї ситуації? Україна рішуче відмовилася від «білоруської схеми», по якій Росія поетапно викупляє долі в газотранспортній системі, а Білорусія у тому числі за це має дешеве «блакитне паливо». Проте Київ хоче і сало з’їсти, і в російські сани «не сісти». Так не буває, і у будь-якому випадку доведеться вибирати.

Втім, є і інша пропозиція, щоб не ущемляти гіпертрофовану українську гордість тим, що «москалі узяли їх за горло». А саме: кровно зацікавлена в постачаннях російського газу Європа сама викупляє газотранспортну систему України. Проте виникає питання: а чи поїде на це сам Київ? Що борються за розподіл грошей від російського газу Ющенка і Тимошенко прекрасно розуміють, що вони можуть якось впливати на ситуацію, лише зберігаючи свою присутність у газового вентиля.

Українські новини - коротко:

Comments are closed.