Як руйнуватиметься ГТС України. Технологія техногенної катастрофи

Ми свідомо не коментуємо кроки українських правителів, що довели країну і Європу до стану колапсу. Нам плювати і на політичні аспекти газової суперечки з Росією – не нас катав Фірташ на літаку і не ми лобіювали інтереси американської Vanco в Україні. Ми коротко змалюємо читачам «УК» сценарій руйнування української газотранспортної системи. Чим це відгукнеться – незрозуміло хіба що Ющенко.

Коли глава Нацбанку стверджував, що курс долара до гривни «залізно» дорівнюватиме 1 до 6, ми розуміли: бреше. Коли «річковик» МЗС три місяці підряд піарився, обіцяючи звільнення наших співвітчизників-моряків з піратського полону буквально «днями», ми знали: бреше. Коли представник НАК «Нафтогазу» заявляє, що газотранспортній системі(ГТС) України ніщо не погрожує в результаті припинення постачань російського газу, ми стверджуємо: це теж брехня.

Отже, «припинення постачань газу в Україну з Росії не представляє загрози для української газотранспортної системи. Про це заявив заступник голови НАК »Нафтогаз України« Володимир Триколич на брифінгу в четвер, повідомляє Ліга.net. »Ніякої загрози немає. Я офіційно заявляю, як людина, яка в цьому трохи розбирається«, – сказав Триколич. За його словами, ГТС працює в автономному режимі. »Ми перебудували ГТС на роботу тільки для українських споживачів. Система збалансована, ми стійко працюємо«, – сказав Триколич.

Слова заступника пана Дубини повністю розходяться із словами його російського колеги Олександра Медведєвої, замголови «Газпрому», вимовленими цілодобово раннє. «В умовах холодної погоди, якщо газ не йде через(газотранспортну) систему – це відгукнеться утворенням пробок гідратів на системі, для подолання яких знадобляться дуже серйозні операції, у тому числі нові врізання в трубу… »Не хочеться про це думати. Але ми зобов’язані повідомити, чим багата така безвідповідальна поведінка української сторони«, – підкреслив він.

Отже, про що попередив усіх нас пан Медведєв?
Газогидратние пробки «порвуть» газопровід

При різкому пониженні тиску в газопроводах(особливо – в умовах негативних температур) в трубах утворюються так звані газогидратние(просто – «гідрати») пробки. Утворення гідратів газу відбувається, коли молекули води, утворюючи навколо молекул природного газу свого роду клітини, формують структуру, що зовні нагадує лід. Після «випадання» газ недонасищен парами води, що еквівалентно зниженню його точки роси. При подальшому русі газу може виникнути ще одна пробка гідрата, що відповідає цій новій точці.

Простіше кажучи, газопровід закупорює тверда маса, по консистенції що нагадує лід. І все – газ нікуди вже транспортуватися не може.

Спеціалізована література утверждаеет : ліквідація пробки гідрата, що сформувалася, зв’язана з відчутними витратами. Залежно від умов, устаткування і вживаних технологій на розкладання пробки можуть йти дні, і навіть місяці. В цьому випадку до прямих витрат на ліквідацію додаються ще і втрати, пов’язані з транспортуванням газу і зупинкою його здобичі на території України.
Більше того, навіть саме по собі виявлення місця формування пробки гідрата є непростим завданням.

Поширені методи ліквідації пробок зводяться до використання метанолу або моноетилгліколя(МЕГ) для растепления гідратів.

В той же час, при застосуванні будь-якого з методів ліквідації пробок гідратів слід заздалегідь потурбуватися про мінімізацію технологічних ризиків. Один з них полягає в швидкому вивільненні великих об’ємів газу з пробки гідрата при розігріванні закупореної зони. Оскільки з 1 м3 пробки вивільняється 170 м3 газу, растепление може призводити до розриву трубопроводу. У разі перепаду тиску виникає небезпека відриву пробки, яка потім може пошкодити устаткування трубопроводу, переміщаючись по ньому з високою швидкістю.

Існує декілька способів запобігання/руйнуванню гідратів. На пострадянському просторі основної – закачування метанолу(найсильніша отрута; потрібна ліцензія на його використання). Метанол – найефективніший, але і найдорожчий реагент для руйнування гідратів.

Для запобігання виникненню гідратів зазвичай застосовують гліколь. Він менш небезпечний як для здоров’я персоналу, так і для довкілля. Гліколь існує в декількох видах з’єднань : моноетилен-, ди етилен, і триетилен гліколь. Будь-який з них розчиняється у воді, практично негорючий, але вимагає правильних розрахунків концентрації закачування, щоб дійсно запобігати утворенню гідратів. На жаль, будь-який з гліколів абсолютно не впливає на гідрати, що вже утворилися. І тому гліколі в критичних умовах малоефективні.

Про те, якими саме реагентами можна «розтопити» виниклі пробки в ГТС, можна дізнатися тут(http://www.ngv.ru/article.aspx?articleID=25249)

Але гірка правда для фахівців НАК «Нафтогаз» полягає в тому, що такі інгібітори в нафтогазовій галузі тільки починають впроваджуватися, і по більшості з них навіть немає конкретних цих випробувань…

До того ж, при ліквідації ЧП в газопроводі дуже важливо визначити місце утворення гідратів. Для цього необхідно знати склад і початкову вологість газу, а також його тиск і температуру в газопроводі.

Методи попередження утворення гідратів? Основний – підігрівання газу. Полягає в тому, що при збереженні тиску в газопроводі температура газу підтримується вище за рівноважну температуру утворення гідратів. В умовах транспортування газу по магістральних газопроводах цей метод непридатний, оскільки пов’язаний з великими витратами енергії…

А коли газу в трубі немає зовсім, та ще і декілька діб підряд, та при «мінус» 25 місцями?.

Тепер скупими мазками домальовуємо картину. Дай Бог, Росія з Україною прийдуть до згоди относително ціни га газ і умови його транспортування. Росія починає поставляти в магістральні газопроводи газ. А там – пробки. На ліквідацію яких, як стверджують монографії вчених мужів, представлені в тому ж Інтернеті, потрібна доба, часом – навіть місяці. При цьому в результаті «хлопань» трубопроводи рватиме. Потім їх потрібно буде латати…

Європі залишиться тільки молитися і чекати.

Колеги! Якщо на цю тему не хоче міркувати пан Дубина, чий мозок переобтяжений «дерективами» і «універсалами» любителя карпатського відпочинку за казенний рахунок, звернетеся за коментарями до фахівців – вони вам жахи порасказивают…

«УК« же чекає продовження клоунади, що виконується на державному рівні…

Українські новини - коротко:

Comments are closed.